تبلیغات
کولر گازی (خدمات تهویه مطبوع ) - چه کارهایی برای کاهش هزینه برق انجام دهیم؟
 
کولر گازی (خدمات تهویه مطبوع )
Good Breeze On The Way...
                                                 تام سرویس پیشرو در خدمات تهویه مطبوع - کولر گازی با مدیریت مهندس تقوی با 9 سال سابقه درخشان        
درباره وبلاگ

نسیم خوش در راه است...
مدیر وبلاگ : نیما مقدم

تام سرویس


تام سرویس


ثروت


طراحی بنر

نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
چه کارهایی  برای کاهش هزینه برق محل کارمان انجام دهیم؟

  روشنایی

 - از لامپ­ها و شدت روشنایی مناسب برای محل کار و فعالیتی که انجام می دهید استفاده کنید زیرا روشنایی غیراستاندارددرمحل کار باعث ضعف بینایی،کاهش اشتیاق به کار، خستگی و کاهش کیفیت کار انجام شده می­گردد. ولی روشنایی استاندارد(نه بسیار کم و نه خیره کننده) علاوه بر جلوگیری از موارد مذکور سلامت چشم را نیز تضمین می­کند.

www.dabi.ir/coolergazi

- در محل کار خود در صورت امکان بجای نور مصنوعی از روشنایی طبیعی استفاده کنید.  برای این منظور سعی شود در طول روز لامپ­ها را خاموش و یا با نصب دیمر الکترونیکی برای لامپ ها(به غیر از لامپ های کم مصرف) روشنایی آنها را در حداقل مورد نیاز قرار دهید.

-  در ساختمان و دفاتر اداری ، آموزشی و سایر مکان هایی که از لامپ­های فلورسنت استفاده می­شود سعی شود ازلامپ­های فلورسنت با نور سفید و زرد همزمان استفاده شود و محل نصب و ارتفاع آنها نزدیک و در بالای موضع فعالیت قرار گیرد.

- لامپ­های فلورسنت سوخته شده که در حال چشمک زدن می­باشند را تعویض کنید زیرا این لامپ­ها در این حالت ضمن ناراحتی چشم علاوه برصدمه به ترانس واستارت مهتابی، برق  نیز  مصرف می­کنند.

- لامپ­های کم مصرف در رنگهای سفید ، آفتابی و استاندارد در اندازه، شکلها و توانهای مختلف از 7 وات تا 120 وات در بازار موجود می­باشند.این لامپ­ها  لامپ­­های رشته­ای برق مصرف می­کنند و8 برابرآنها نیزعمر می کنند،همچنین نور یک لامپ کم مصرف 23 وات معادل یک لامپ رشته ای 100 وات است و  با توجه به اینکه گرمای کمتری ایجاد می­کنند، در تمامی مکان­هایی که نیاز به نور پیوسته و مداوم دارند از جمله بوتیک­ها ، فروشگاه­ها،  دفاتر ، بیمارستانها، کلاس­های درس و ... قابل استفاده می­باشند.  استفاده از این لامپ­ها با توجه به وجود رنگهای مختلف جهت نورپردازی نیز بسیار مناسب می­باشد و به شدت هزینه­های برق مصرفی را کاهش می­دهد.

- هرچند سال یک بار سیم کشی برق محل را توسط یک متخصص کنترل کنید. زیرا نقص سیم کشی برق می تواند سبب بالارفتن مصرف و کم شدن عمر لامپ و سایر وسایل برقی و حتی آتش­سوزی شود.

- در هنگام مطالعه و انجام کارهای ظریف از نور موضعی(چراغ­های مطالعه) با لامپ­های کم­مصرف و یا LED استفاده نمایید.

- با پاک کردن گرد و غبار از روی لامپها و حبابها بر نور آنها بیفزایید. زیرا یک لایه گرد و غبار می تواند 50 درصد کارآیی لامپ را کاهش دهد.

 www.dabi.ir/coolergazi

وسایل سرمایشی 

 - در هنگام خروج از محل کار خود در صورت وجود کولر گازی و سایر وسایل سرمایشی حتماً آنها را خاموش کنید.

- از کولر متناسب با منطقه آب و هوایی خود استفاده کنید،  زیرا کولرهای گازی در سه مدل برای مناطق خنک ، معتدل و گرمسیر ساخته شده اند. در هنگام خرید کولرهای گازی توجه کنید که در پلاک مشخصات کولر T1 برای مناطق معتدل، T2 برای مناطق خنک و T3 برای مناطق گرمسیر درج شده است.  (به شاخص E.E.r کولر در هنگام خرید توجه شود.  10< EEr )

- کولر خود را حتی­الامکان در سایه نصب کنید، در غیر اینصورت برای جلوگیری از تابش نور خورشید برروی کندانسور کولر گازی – کولر آبی از سایه بان استفاده کنید.

- در مغازه ها، فروشگاه ها و سایر مراکز تجاری حتماً از لامپ های کم مصرف استفاده شود زیرا لامپ های رشته ای، باعث گرم شدن محیط کار و در نتیجه استفاده از درجه بالاتر سرمای کولرها می شود.

- استفاده از پنکه های سقفی و کولرهای آبی در مغازه ها، فروشگاهها، بوتیکها و محیط های باز و سایر بخشهای تجاری مناسب­تر از سایر وسایل سرمایشی  است. 

-  چنانچه کانالهای کولر خارج از ساختمان قرار دارند، حتماً باید بوسیله عایق کاری با پشم شیشه یا عایقهای دیگر از گرم شدن کانالها و هدر رفتن سرما در اثر تابش مستقیم نور خورشید بر آنها جلوگیری شود.

- هر ساله نسبت به تعویض پوشالهای کولرهای آبی اقدام نمایید. تمیز کردن و رفع اشکالات کولر پیش از شروع به کار آن در فصل گرما، کارکرد کولر را بهبود بخشیده، از هدر رفتن سرما نیز جلوگیری میکند.

- درمحل کار خود در صورت امکان از سیستم سرمایش موضعی استفاده کنید یعنی تنها به اتاقهایی که مورد استفاده قرار میگیرد، هوای سرد را منتقل کنیم. به این منظور میتوان دریچههای ورودی هوابه سایر اتاق­ها را مسدود کرد.

- در حد امکان از روشن نگه داشتن مداوم کولر پرهیز کنید و به ویژه تا حد امکان سعی کنید از دور آهسته کولر استفاده کنید تا برق کمتری مصرف شود.

- درصورت نیاز به خرید وسایل سرمایشی برای محل کار خود دستگاهی را انتخاب کنید که دارای علامت استاندارد و نیز برچسب انرژی با درجه A باشد.

- کولرهای گازی معمولاً دارای درجة تنظیم دما (ترموستات) می­باشند. با تنظیم کولر، بر روی دمای مناسب فصل گرما، یعنی بین 18 تا 22 درجة سانتیگراد هنگام رسیدن دمای اتاق به درجة دمای تنظیم شده، کولر به طور خودکار خاموش می­شود. در مورد کولرهای آبی نیز نصب یک ترموستات ساده در اتاقها، میتواند مقدار زیادی از مصرف برق را کاهش دهد.

- در صورت امکان، کولر گازی خود را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار بعلت تبادل بهتر حرارت در کندانسور کولر باعث افزایش بازدهی آن و کاهش مصرف برق  میشود.

- نصب درهای اتوماتیک ورود و خروج باعکس العمل سریع در مراکز پرتردد تأثیر زیادی در کاهش اتلاف سرما و گرما دارد.

 

 www.dabi.ir/coolergazi

ظرفیت مناسب برای کولرهای گازی

 

مساحت مورد نظر بر حسب متر مربع

ظرفیت مناسب

نوع کولر

تا 37

9000

پنجره­ای یا اسپیلیت دارای برچسب انرژی با رتبه A

37 الی42

10000

42 الی 51

12000

51 الی 65

14000

65 الی 93

18000

93 الی 111

21000

111 الی 130

23000

130 الی 140

24000

140 الی 186

30000

186 الی 232

34000

 www.dabi.ir/coolergazi

ظرفیت مناسب برای کولرهای آبی

 

مساحت مورد نظر بر حسب متر مربع

ظرفیت مناسب

تا 80 متر

تا 4000

تا 100 متر

تا 5000

تا 150 متر

تا 6500

بالای 150 متر

بالای 6500

 

 www.dabi.ir/coolergazi

رایانه ها

- رایانه (کامپیوتر)، چاپگر (پرینتر)، اسنکر و دستگاه کپی را هنگامی روشن کنید که به آنها نیاز دارید. ضمناً از خاموش بودن این وسایل پیش از ترک محل کار مطمئن شوید.

- چنانچه به مدت طولانی از کامپیوتر ، دستگاه کپی و ... استفاده نمیکنید، آنها را خاموش نمایید و درصورتی که در فواصل زمانی کوتاهتری استفادة متناوب از وسایل اداری اجتنابناپذیر است، حالت ” خواب “ (Sleep / Quiet)  این وسایل را فعال کنید. این کار باعث میشود تا وسایلی مانند دستگاه کپی، کامپیوتر و ... پس از یک مدت کوتاه بیکاری در حالت خاموشی موقت قرار گیرند. در این حالت، مصرف انرژی الکتریکی بسیار کمتر میشود، ضمن آنکه دستگاهها نیز به طور کامل خاموش نمیشوند.

 به عنوان مثال مصرف انرژی یک کامپیوتر در این حالت 70 درصد کمتر از حالت فعال خواهد بود. به یادداشته باشید که حالت ” محافظ صفحه نمایش“ (Screen Saver) نقشی در صرفهجویی مصرف انرژی کامپیوتر ندارد.

- بر روی بسیاری از وسایل اداری میتوان برچسب مصرف انرژی را مشاهده کرد. شکل برچسب مصرف انرژی مورد استفاده در کشورهای مختلف متنوع است، اما همگی از استانداردهای مشابهی تبعیت میکنند. بر روی این برچسبها میزان مصرف برق وسیلة مورد نظر درج شده است. هنگام خرید وسایل مورد نیاز خود به مندرجات برچسب مصرف انرژی آنها توجه کنید. این کار امکان مقایسه و انتخاب بهینة وسایل را از نظر میزان مصرف انرژی فراهم میکند.

- در صورت امکان به جای استفاده از کامپیوترهای رومیزی (Desktop) از کامپیوترهای کیفی (Laptop) استفاده کنید. کامپیوترهای کیفی تنها در حدود 10 درصد کامپیوترهای رومیزی برق مصرف میکنند. به علاوه به دلیل نداشتن فن منبع تغذیه، سرو صدای کمتری داشته و جای کمتری نیز اشغال میکنند.

- اگر قصد خرید کامپیوتر دارید، مانیتور ( صفحة نمایشگر) آن را متناسب با نیاز خود انتخاب کنید. هر چه اندازة مانیتور بزرگتر باشد. مصرف انرژی (برق) آن نیز بیشتر خواهد بود.

بعنوان مثال، یک مانیتور رنگی 17 اینچ تقریباً 35 درصد بیشتر از یک مانیتور رنگی 14 اینچ و یک مانیتور رنگی 14 اینچ تقریباً 50 درصد بیشتر از یک مانیتور رنگی 10 اینچ انرژی مصرف میکند.

- میزان وضوح و دقت صفحة مانیتور کامپیوتر (Resolution) را متناسب با نیاز کاری خود انتخاب کنید. افزایش میزان وضوح نمایش یک مانیتور رنگی باعث افزایش توان مصرفی به میزان 22 درصد در هر اینچ مربع از صفحة نمایش میشود.

- مصرف ویژة انرژی دستگاههای کپی (مصرف انرژی به ازای واحد کاری) از هر وسیلة اداری دیگر بیشتر است. هنگام کپی گرفتن حتیالامکان از هر دوروی کاغذ استفاده کنید. این کار هزینة انرژی، هزینةجوهر، کاغذ و ضایعات کاغذی را کاهش میدهد.

- به جای استفاده از پرینترهای لیزری، حتیالامکان از پرینترهای سوزنی (Dot Matix) یا جوهرافشان (Ink Jet) استفاده کنید.پرینترهای سوزنی برای بسیاری از کارهای اداری به اندازة کافی دقیق و سریع هستند و در مقایسه با پرینترهای لیزری 80 تا 90 درصد کمتر انرژی مصرف میکنند.

- پرینترهای جوهرافشان سیاه و سفید نیز 95 درصد کمتر از پرینترهای لیزری انرژی مصرف میکنند و این درحالی است که کیفیت صفحات چاپ شده توسط این پرینترها تقریباً مشابه یکدیگر است. توجه داشته باشید که پرینترهای جوهرافشان رنگی از لحاظ مصرف انرژی مزیت قابل ملاحظهای نسبت به پرینترهای لیزری ندارند.

- دستگاه فکس خود را از نوع جوهرافشان انتخاب کنید. مصرف انرژی دستگاههای فکس جوهرافشان در حالت آماده باش (Standby) خیلی کم است و به علاوه نسبت به دستگاههای فکس لیزری 90 درصد کمتر انرژی مصرف میکنند.

 www.dabi.ir/coolergazi

برچسب انرژی

 برچسب انرژی امروزه در اغلب کشورهای جهان وجود دارد و مصرفکننده را با میزان کارایی و مصرف انرژی هر یک از وسایل انرژی بر خانگی آشنا میکند. همچنین اطلاعات مشترکی درخصوص همه وسایل و اطلاعات اختصاصی مربوط به هر وسیله انرژی بر را در اختیار مصرفکنندگان قرار میدهد.

برچسب انرژی از قسمتهای مختلفی تشکیل شده است که هر قسمت نمایانگر اطلاعاتی است که خریداران لوازم برقی خانگی میتوانند با توجه به این اطلاعات در هنگام خرید، دستگاهی را انتخاب کنند که در مقایسه با سایر مدلهای مشابه دارای مصرف انرژی کمتر و کارآیی و بازدهی بیشتری باشد.

سه بخش اولیه این برچسب که در تمامی وسایل برقی خانگی مشترک میباشد به ترتیب نمایانگر علامت تجاری، نام شرکت سازنده و مدل دستگاه میباشد. بخش چهارم برچسب انرژی بوسیله 7 حرف لاتین از A تا G در هفت رنگ درجهبندی شده است که هر یک از حروف و رنگ­ها معرف درجهای از کارایی ومصرف انرژی دستگاه میباشد . حرف A مندرج درروی فلش با رنگ سبز پررنگ نشانگرکمترین مصرف انرژی و بیشترین بازدهی دستگاه و حرف G مندرج درروی فلش با رنگ قرمز نشانگر بیشترین مصرف انرژی و کمترین بازدهی دستگاه است. بنابراین هر چه رتبه دستگاه بالاتر باشد کارایی آن نسبت به میزان انرژی که مصرف میکند بیشتر است لذا مصرفکنندگان میتوانند در هنگام خرید وسایل برقی خانگی با دقت و توجه به حرف لاتین و یا رنگ درج شده در این قسمت از میزان کارایی و بازده دستگاه اطلاع یابند.

بخش پنجم، نمایانگر مصرف انرژی دستگاه بر اساس استاندارد ملی تدوین شده در بخش آزمون استاندارد میباشد و سایر بخش­ها بیانگر اطلاعات اختصاصی در مورد هر یک از وسایل است.  بطور مثال بخشهای ششم و هفتم در ماشین لباسشویی نشانگر میزان قدرت پاککنندگی و آبگیری دورتند دستگاه میباشد و آخرین بخش نیز آرم مؤسسه استاندارد را نشان میدهد.

 www.dabi.ir/coolergazi

فواید استفاده از برچسب انرژی

 استفاده از برچسب انرژی مزایا و فواید گوناگونی برای استفاده کنندگان وسایل برقی خانگی دارد که از آن جمله میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

·         انتخاب درست و آگاهانة در هنگام خرید وسایل برقی خانگی

·         آشنا ساختن مصرفکنندگان با میزان کارآیی و بازدهی وسایل برقی خانگی

·         بهینهسازی و کاهش مصرف انرژی

·         کاهش هزینه انرژی مصرفی

·         کاهش آلودگی محیط زیست

 

 

www.dabi.ir/coolergazi 
   
');